Intymna opowieść o wieloletniej miłości, opowiedziana osobistym językiem. Zakochanie, starzenie się, odchodzenie i trwanie – to wszystko rozgrywające się w realiach PRL-u i współczesnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, niesprzyjającej związkom osób nieheteronormatywnych. Na czym polega wyjątkowość książki Moja ukochana i ja Renaty Lis? Czytaj dalej…
Roszczeniowi, leniwi, niewdzięczni – tacy są właśnie przedstawiciele Pokolenia Z według jednej z najpopularniejszych narracji o ich „niestosownym” podejściu do pracy. W niniejszym artykule rozbrajamy stereotypy powstałe wokół postaw Zetek, czyli osób urodzonych po 1995 roku i analizujemy wartości, którymi kierują się w życiu zawodowym. Jakie oczekiwania wobec swojej pracy i kariery mają tak naprawdę młodzi ludzie? Czytaj dalej…
Minął już miesiąc od polskiej premiery hucznie zapowiadanych od dłuższego czasu Chłopów, czyli tegorocznego kandydata do Oscara. Filmowa adaptacja jednego z największych klasyków polskiej literatury w reżyserii DK i Hugh Welchmanów od samego początku wzbudza skrajne emocje. Noblowski materiał powieściowy, unikalna animacja i historia o targających ludźmi namiętnościach… Co może pójść nie tak? Czytaj dalej…
„Pokolenie Z” to generacja osób urodzonych w latach 1995-2012 – tak zwanych „Zetek”. Ich podejście do świata, życia i pracy – uznawane często za kontrowersyjne – jest dzisiaj szeroko komentowane. Kim naprawdę są przedstawiciele tego pokolenia? Czytaj dalej…
Zdjęcia z wakacji i szkolnych apeli, nagrania z domowych zabaw i spacerów, dodawane bez zastanowienia na Facebooka, Instagrama, Tik Toka czy Youtube’a. Tak wygląda sharenting. Choć takie zachowanie z pozoru może wydawać się nieszkodliwe, wcale takie nie jest. A przyzwolenie na nie – w erze (często nieodpowiedzialnych) internetowych influencerów – wydaje się coraz większe. Czytaj dalej…
W sierpniu tego roku do sieci zaczęły trafiać filmy, na których grupa mężczyzn-trolli, rozdrażnionych obecnością różowych skrzyneczek w łazienkach, na znak protestu spuszcza podpaski i inne produkty higieniczne w toaletach. Trochę wcześniej, gdy Lewica ogłosiła jeden ze swoich postulatów, internet zawrzał od nieprzychylnych komentarzy. Postulatem był płatny urlop menstruacyjny. Czytaj dalej…
„Pokolenie Z” to generacja osób urodzonych w latach 1995-2012 – tak zwanych „Zetek”. Ich podejście do świata, życia i pracy – uznawane często za kontrowersyjne – jest dzisiaj szeroko komentowane. Kim naprawdę są przedstawiciele tego pokolenia? Czytaj dalej…
Szczeliny istnienia Jolanty Brach-Czainy to nie jest typowa książka filozoficzna. Choć tytuł zapowiada pewną „monumentalność” i złożoność tematu – w końcu mowa o czymś tak zasadniczym i wielowymiarowym, jak istnienie – Szczeliny są dla każdego. Autorka tak naprawdę opowiada o tym, jakie sensy możemy odnaleźć w obieraniu ziemniaków, jedzeniu wiśni, zmywaniu naczyń czy słaniu łóżka.… Czytaj dalej…
Chyba nie mogłam lepiej zacząć tego miesiąca. W ubiegłym tygodniu – dokładnie 1 września – pojechałam do Warszawy na konferencję „Media Przyszłości 2023” i cieszę się, że ostatecznie zdecydowałam się aplikować, bo poczułam się po tym wydarzeniu bardzo zainspirowana, a przez chwilę nie byłam pewna, czy powinnam wysłać zgłoszenie… Czytaj dalej…
Wróciłam ostatnio z podróży po kilku polskich miastach. Wakacje oznaczały dla mnie odpoczynek od pisania i czytania. Ale jest jeszcze słuchanie! Stąd kilka poleceń treści do słuchania ode mnie. Czytaj dalej…